Prečo pedikúra?

Existuje niekoľko dôvodov prečo si dopriať pedikúru – pre zdravé nohy, krásu, pre relaxáciu, pre rozmaznávanie. Vzhľadom k tomu, že naše nohy nás nosia všade, je dôležité sa o ne starať. Pravidelná pedikúra je skvelá na odstránenie mŕtvej kože a mozoľov. Pomocou nej môžete predísť ochoreniam nechtov ako aj zarastaniu nechtov. Okrem toho, reflexológia, špeciálny druh masáže nôh môže vyliečiť vaše bolesti.

Poznáme mnoho druhov pedikúry, ktorú si môžeme urobiť sami alebo v salóne. Štandardná pedikúra začína odmočením nôh v teplej vode a následným odstránením odumretej kože. Kutikuly sú zmäkčené z kúpeľa a potom stačí už iba naniesť krém a v masírovať ho do pokožky. Prípadne použiť lak na nechty.

O niečo zaujímavejšia je pedikúra spojená s parafínom, ktorá obsahuje štandardnú pedikúru obohatenú o zábaly parafínu. Teplý vosk sa pomalým masírovaním dostáva do končatín a hydratuje pokožku. Parafínový vosk má základ na báze oleja a je známy pre svoje účinky zmiernenia bolesti. Francúzska pedikúra je vlastne štandardná pedikúra. Pri lakovaní nechtov, nechty natrieme podkladovým lakom (zväčša priesvitný) a len na konce aplikujeme biely lak. Gélová pedikúra obsahuje vrstvu číreho alebo farebného gélu, ktorý sa aplikuje na nechty a predĺži tak životnosť vašej pedikúry a vaše nechty budú vyzerať vždy skvelo.

Čo všetko potrebujete na pedikúru?

Popularita pedikúry je rozhodne na vzostupe. Pred 15 rokmi salóny robili jednu pedikúru na 10 manikúr. Dnes je tento rozdiel menší. Na každé tri manikúry pripadá jedna pedikúra. A aký je rozdiel medzi domácou pedikúrou a pedikúrou, ktorú vám spravia v salóne? Aké sú jej výhody?

Asi najväčší rozdiel medzi pedikúrou doma a v salóne je v rozmaznávaní. V salóne sa o vaše nechty postarajú, vyčistia vám nechty, ostrihajú, nalakujú. To všetko ľudia, ktorí sú na to vyškolení. Navyše môžete dostať aj reflexné masáže nôh, ktoré vedú k úľave od bolesti.

Domáca pedikúra má tú výhodu, že je lacnejšia. Ak sa chystáte na pedikúru pripravte si 10-15 eur na štandardnú pedikúru a 15-40 eur za de luxe pedikúru, ktorá zahŕňa aj parafín a masáž chodidiel.

Tu je niekoľko položiek, ktoré budete potrebovať, ak sa rozhodnete pre pedikúru doma:

 • Závisí od vás či vám postačí mydlová voda, voňavý olej alebo kúpeľné soli na namočenie nôh
 • Pemza na odstránenie mozoľov alebo hinduistický kameň
 • Nožnice na nechty
 • Pilník na nechty
 • Hydratačný krém
 • Bavlnené guľôčky, oddeľovače na nechty
 • Uteráky
 • Odlakovač
 • Lak na nechty
 • Podkladový lak na nechty

Základy pedikúry od kúpeľa nôh až po dokonalé nechty

Či už si robíte pedikúru sami, alebo vám ju spraví niekto iní je dobré vedieť niekoľko dôležitých vecí o správnej starostlivosti o vaše nechty. Keď príde na strihanie alebo pilníkovanie nechtov je to vec osobných preferencií, aj keď v salóne vám spravia zrejme oboje. Niekedy keď ste uplynulo veľa času od poslednej manikúry je strihanie v poriadku. Ak vaše nechty rastú pravidelne bude vám stačiť len použitie pilníka.

Pamätáte si keď ste nechty na nohách strihali vždy do štvorcového tvaru. Nestrihajte ich ani do oblúka, ani aby boli príliš krátke, môže to totiž viesť k zarastaniu nechtov. Dobrá dĺžka nechtov je niekoľko milimetrov nad prstom, ale nie príliš veľa. Keď si namáčate svoje nohy stačí vám 10 minút, nie viac. Je dôležité zahrnúť močenie nôh do vašej pedikúry, pretože zmäkčujete odumretú kožu na nohách, čo uľahčuje jej odstránenie pomocou pilníka alebo pemzy.

Starý lak na nechty by ste používať nemali. Vaty by ste mali mať namočené v odlakovači, niekoľko minút pred tým ako odstraňujete lak. Pri maľovaní nechtu ako prvý urobte stredný náter, potom začnite maľovať strany nechtu. Keď si namaľujte nechty zvoleným lakom naneste na ne ešte číri priesvitný lak ako vrchnú vrstvu. Zabránite tak štiepeniu nechtov a poškodeniu laku. Nezabudnite počkať, kým sa usuší prvá vrstva pred nanesením ďalšej.

Pedikúra – zdravie a bezpečnosť

Kedy je dobré ísť do salónu na pedikúru? Prejdite si tento zoznam a zistíte, či môžete nechať svoje nohy v rukách niekoho iného:

 • Je salón licencovaný?
 • Majú pedikéri v salóne zobrazené ich licencie?
 • Vaňa na nohy vyzerá čisto a hygienicky?
 • Je vaňa na nohy dezinfikovaná po každom použití?
 • Sú nástroje na pedikúru vyčistené?
 • Sú jednorazové položky vyhodené po každom použití?
 • Dostali ste na nohy svoj vlastný uterák?

Kožné infekcie sú zvyčajne spôsobené mikroorganizmami, ktoré prežívajú v teplej vode. Infekcia môže vzniknúť ak máte malé zranenie na nohách ako je napríklad bodnutie hmyzom, ale aj ak máte rezné poranenia, odreniny, rany na nohách. Toto je niekoľko dôvodov prečo nenavštíviť pedikérku, ak máte poranené nohy.

Starostlivosť o vašu kožtičku na nechtoch – čiže živú vrstvu kožných buniek, ktoré ležia na nechtovom lôžku je otázka osobných preferencií a predovšetkým ide len o estetickú záležitosť. Niektorí si myslia, že delenie tejto vrstvy kože môže spôsobiť infekciu, ak zarežete príliš hlboko.